Psí bouda svépomocí – jak na to

Psí bouda svépomocí - jak na to
Chcete-li chovat psa venku na zahradě, bude potřeba mu poskytnout místo, které jej bude chránit před nepřízní počasí, poskytovat místo pro odpočinek a soukromí a tím je právě psí bouda. Venkovních psích boud je mnoho druhů, nejčastěji se setkáme se dřevěnou stavbou do tvaru obdélníku a uvnitř přepážkou chránící před profukováním zvenčí. Na trhu je jich široká nabídka, ale víte, že si ji můžete postavit i vy, tedy svépomocí?
 

Jak by měla být psí bouda velká

Obecně se traduje, že na každý centimetr psa by mělo připadat zhruba 91 cm krychlových prostoru. Například tedy německý ovčák s výškou v kohoutku 62 cm by měl mít 5.642 cm krychlových prostoru. Výška boudy by měla být taková, aby si tam mohl pes pohodlně sednout a pár centimetrů by ještě zbylo. V našem případě německého ovčáka by tak byla výška boudy minimálně 68 cm.

Matrace pro psa Reedog Plus Black Manšestr
 

Zateplená bouda – ano či ne

V případě, že pes bude v boudě přebývat i přes zimu, měl by k tomu být jeho přístřešek přizpůsobený. Podlaha boudy by neměla ležet přímo na zemi, ale měla by být buď na nožičkách nebo nebo podsadě, aby nehrozilo prosáknutí vlhkosti a nachlazení. Podlahu můžeme rovněž izolovatkobercem, matrací, slámou, gumovými deskami či dekou. V případě ras náchylných na prostydnutí je dobrou investicí podlahové topení, elektrická topná folie či rohož. V naší nabídce naleznete matrace a deky z příjemných a odolných materiálů, které se neproleží a zajistí Vašemu pejsku komfort a kvalitní spánek. Výhodou je také to, že tyto deky můžete použít nejen jako podložku do boudy, ale i jako pelíšek doma či při cestování autem.

Bouda by měla mít ve zdech minimálně 5 cm izolaci, nejčastěji se používá polystyren, možné je použít i skelnou vatu. V případě silných větrů či velmi nízkých venkovních teplot se doporučuje dát přes vchod do boudy deku či něco pevného, co zamezí profukování a bude v boudě zadržovat teplo. Kromě podlahy a stěn by měla být zateplena rovněž i střecha.

Psí bouda a zastřešení

Je-li bouda umístěna někde pod přístřeškem, postačí ji vyrobit z dřevěných (nejčastěji smrkových) prken se speciálním nátěrem. Bude-li bouda umístěna mimo, je zapotřebí střešní krytiny. Můžete použít pozinkovaný plech, asfaltovou lepenku či kanadský šindel, který se vyrábí v mnoha barevných provedeních.

Z čeho psí boudu vyrobit

Nejoblíbenějším materiálem na stavbu psí boudy jsou klasické dřevěné palubky na pero-drážku o tloušťce 12 mm. Pro výstavbu vnitřního prostoru jsou pak nejvhodnější OSB desky, které jsou na rozdíl od desek sololitových odolné vůči vlhkosti a dobře udržovatelné. Vnější desky je třeba ošetřit nátěrem, u vnitřních to potřeba není. Na podlahu můžete využít parket, které jsou pro psa velmi příjemné či litého betonu, na který pak položíte zmíněné izolační materiály.

Jaká je nejlepší psí bouda – jaký vybrat materiál

Pokud si na stavbu psí boudy sami netroufáte, můžete si vybrat z široké palety modelů a nechat si ji doručit až domů. Je libo látkové, molitanové, textilní, plyšové či skládací? Každý materiál má svá pro i proti – bližší informace o jednotlivých materiálech na psí boudu zde.

Textilní bouda pro psy
Textilní bouda pro psy – zobrazit více

Psí bouda z palet

Psí bouda z USB desek – video

Napsat komentář